Papugowate

Psittacidae

Papugi są rozległą grupą, która obejmuje ponad 350 gatunków, jak np. ary, amazonki, papużki faliste, papużki nierozłączki i kakadu.
Mimo dużej różnorodności ptaków z tej rodziny, istnieje pomiędzy nimi wiele podobieństw. Wszystkie mają silny i haczykowaty dziób i czteropalczaste nóżki, to znaczy, że każda nóżka ma cztery palce: dwa skierowane do przodu i dwa do tyłu.

 

Żywienie

  • Suszone owoce
  • Owoce
  • Owady
  • Nasiona
  • Kiełki
  • Kwiaty / nektar

 

Zagrożenia

Nielegalny przemyt
Obecnie sprzedaż gatunków schwytanych w naturze jest zabroniona przez Konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem  Jednakże, atrakcyjność papug nadal zachęca do nielegalnego handlu tym gatunkiem. Nielegalny handel tymi ptakami powoduje, że rocznie poluje się na nie setkami i wiele z nich zdycha.

Niszczenie środowiska naturalnego
Życie wielu papugowatych jest związane z drzewami. Zakładają na nich gniazda, szukają schronienia i żywią się na nich. Dlatego, wycinka lasów tropikalnych powoduje wyginięcie wielu populacji a nawet sprawia, że dany gatunek jest na skraju wyginięcia.

 

Gdzie mieszkają?

W rejonach o ciepłym klimacie i występują na całym świecie. W Australazji, Ameryce Środkowej i Południowej żyje ich największa różnorodność.

 

Wyginanie

Co najmniej czwarta część wszystkich gatunków papug jest zagrożona wyginięciem, co sprawia, że są NAJBARDZIEJ ZAGROŻONYMI PTAKAMI na naszej planecie.

 

Dlaczego papugi potrafią naśladować dźwięki?

Papugi nie posiadają strun głosowych ale organ zwany krtanią tylną, która pozwala papugom wydawać dźwięki za pomocą bardzo zróżnicowanych wibracji, dzięki ich unikalnemu układowi oddechowemu.

 

Co najmniej 25% papug jest zagrożonych wyginięciem

NA KAŻDEGO PTAKA, którego sprzedano, szacuje się, że 10 zdechło. Jest to spowodowane chwytaniem ptaków, ich transportem oraz nieodpowiednimi warunkami w niewoli.